Na današnji dan prije točno 150 godina u Cavtatu je u obitelji Iva Supila i Mare rođ. Guljelmović rođen Frano Supilo (Cavtat, 30. studenoga 1870. – London, 25. rujna 1917.). Iako skromnoga formalnog obrazovanja koje radi financijskih (ne)prilikanije mogao dobiti, izrastao je u vodećega dubrovačkoga novinara na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće, zatim u jednoga od važnih protagonista hrvatske politike u razdoblju pred Prvi svjetski rat, a naposljetku i jednoga od najvažnijih boraca za hrvatska nacionalna prava u dvadesetome stoljeću. Osim bogatoga novinarskog i publicističkog rada (od 1891. vodio je dubrovačke tjedne novine „Crvena Hrvatska“, a od 1900. „Novi list“ u Rijeci) bio je jedan od pokretača tzv. politike novoga kursa i zagovaratelj osnivanja Hrvatsko-srpske koalicije, na čijoj je listi bio i izabran u Sabor, ali iz koje je kasnije radi načelnih neslaganja i istupio. Kao neumorni borac za nacionalno oslobođenje Hrvata i ostalih Slavena u Austro-Ugarskoj Monarhiji bio je tijekom Prvoga svjetskoga rata agilni član Jugoslavenskoga odbora u Londonu i vjerojatno je nazaslužniji za raskrinkavanje tajnoga Londonskog ugovora (potpisan u travnju 1915.) kojim su zapadni saveznici privolili Kraljevinu Italiju na ulazak u rat – obećavši joj prepustiti velike djelove hrvatske obale Jadrana. Čovjek iznimne energije i političke pronicljivosti te nepokolebljive vjere u bolju budućnost svoga naroda, Supilo je do danas ostao sinonim moralnoga političara i vizionara koji je svoju dalekovidnost platio i vlastitim životom.
Ogranak Matice hrvatske u Dubrovniku često se sjetio Frana Supila i oduvijek je, između ostaloga, radio na poticanju proučavanja i popularizaciji njegova djela. Prigodom obilježavanja 100. obljetnice Supilova rođenja Matičin je ogranak organizirao znanstveni skup te zajedno s tadašnjom Skupštinom općine na Stradunu (Placi) 8. listopada 1970. podigao spomen-ploču na kući u kojoj je Supilo vodio tjednik “Crvena Hrvatska“, a tada zamišljeni spomenik na Pločama, nažalost, nije podignut (spomenik je krajem 1980-ih podignut na rivi u Cavtatu). Časopis „Dubrovnik“ tim je povodom imao tematski broj posvećen Supilu (br. 4/1970.), jedan tematski blok bio mu je posvećen povodom 100. obljetnice početka izlaženja tjednika „Crvena Hrvatska“ (br. 2/1991.), a tematski broj časopisa „Dubrovnik“ posvećen Supilu objavljen je i 2001. (br. 4/2001.) prigodom obilježavanja 130. obljetnice rođenja koja je bila obilježena znanstvenim skupom održanim 14.-15. prosinca 2000. u Dubrovniku i Cavtatu u organizaciji Matice hrvatske. Tada su sudionici skupa na spomen-ploču na Stradunu (Placi) bili postavilivijenac u sjećanje na Frana Supila, pa je ova 150. obljetnica njegova rođenja istodobno i prilika da se prisjetimo članova Matice hrvatske koji su prije 20 godina to učinili. Usput spomenimo da je vizualno oblikovanje spomen-ploče izradio dugogodišnji aktivni član Matice, nedavno preminuli slikar i grafičar Ivo Grbić.
Danas je povodom spomenute 150. obljetnice rođenja Frana Supila na spomen-ploču na Stradunu (Placi) u ime predsjedništva i članova Ogranka Matice hrvatske u Dubrovniku postavljen lovorov vijenac s trobojnicom.